Przewodnik po stylach drzwi wejściowych

Pomóż określić charakter swojego domu, wybierając odpowiednie drzwi. W najlepszym razie drzwi wejściowe są skondensowanym odzwierciedleniem projektu domu, odwzorowującym zewnętrzną postawę domu wobec odwiedzających i przechodniów. Drzwi mogą przekazywać obraz formalności lub zabawy, solidności lub lekkości, prywatności lub gościnności. Dokonane przez Ciebie wybory dotyczące rozmiaru drzwi, ich rozmieszczenia i materiałów określają osobowość, która podsumowuje charakter Twojego domu. Z tego powodu drzwi wejściowe są często elementami zastępczymi na rysunkach architekta do późnego etapu projektowania, kiedy charakter domu jest bardziej rozwinięty. Pierwsze decyzje projektowe dotyczące nowych drzwi obejmują staranne rozważenie ich wielkości i umiejscowienia na planie. Te wybory określają wpływ drzwi na widoki, prywatność, wzorce ruchu w domu i przejście z zewnątrz do wewnątrz.

Ważne jest również, aby wziąć pod uwagę, że każdy historyczny styl domu ma towarzyszący styl drzwi antywłamaniowych wejściowych, który jest sprawdzonym uzupełnieniem cech projektowych z epoki. Oczywiście część piękna architektury tkwi w jej nieskończonych odmianach. Chociaż precedensy historyczne stanowią dobry punkt wyjścia do projektowania drzwi wejściowych, nie powinieneś czuć się wobec nich zobowiązany. Ostatecznie uważne zapoznanie się z charakterem domu będzie o wiele bardziej pouczające niż ścisła interpretacja historyczna i najprawdopodobniej doprowadzi cię do drzwi, które są wyjątkowo odpowiednie dla twojego domu.

Wybierz odpowiednie materiały

Drewno od dawna jest materiałem wybieranym na drzwi wejściowe do amerykańskich domów. Mocne, obfite i łatwe w obróbce drewno nadal jest materiałem, według którego mierzy się wszystkie inne. Aby pomóc w utrzymaniu stabilności wymiarowej, nowsze drewniane drzwi mają zaprojektowane rdzenie z fornirami nałożonymi na zewnętrzne powierzchnie zamiast konstrukcji z litego drewna. Wybierając drzwi z fornirowanego drewna, szukaj grubych warstw wierzchnich, które mogą znieść pewne nadużycia bez odsłaniania rdzenia konstrukcyjnego. Podczas gdy konstrukcja laminowana pomaga ograniczyć wypaczanie i kurczenie się, drzwi drewniane wymagają regularnej konserwacji, aby chronić je przed żywiołami i zachować jak najlepszy wygląd.

Inne popularne materiały na drzwi antywłamaniowe wejściowe to stal i włókno szklane. Stal to najlepszy wybór, gdy bezpieczeństwo jest głównym problemem. Choć wytrzymałe i stabilne, stalowe drzwi są podatne na wgniecenia, które mogą pękać lakierowane wykończenie i prowadzić do rdzy pod wpływem wody. Drzwi metalowe często wypełnione są pianką poliuretanową, co znacznie podnosi ich wartość izolacyjną w porównaniu do drzwi drewnianych, które charakteryzują się stosunkowo niską izolacyjnością cieplną. Wybierz drzwi stalowe z przekładką termiczną w metalowej ramie. Jeśli nie jest uszkodzony termicznie, co oznacza, że ​​nie ma żadnych elementów, które uniemożliwiają rozsunięcie się metalowych części od zewnętrznej strony drzwi do wnętrza, zimą drzwi mogą przenosić zimno do wnętrza. Wzory paneli są czasami wybijane na stalowych drzwiach; szukaj głębokich, ostrych krawędzi, które skutecznie naśladują konstrukcję drewnianą.

Włókno szklane to najnowszy materiał na drzwi i jest dobrym wyborem w przypadku narażenia na trudne warunki pogodowe. Włókno szklane nie wymaga konserwacji, jest bardziej odporne na wgniecenia niż stal i nie wypacza się tak jak drewno. Jednak pod wpływem silnego uderzenia drzwi z włókna szklanego mogą pęknąć. Większość drzwi z włókna szklanego ma wytłoczoną imitację tekstury drewna. Drogie modele są wręcz nie do odróżnienia od ich drewnianych odpowiedników. Należy unikać tańszych imitacji, w których symulowane słoje drewna nie owijają się na krawędzie drzwi.

 

Rozważ opcje przeszklenia

Drzwi ze wszystkich materiałów są dostępne z przeszkleniem w dowolnej liczbie konfiguracji, od małych tafli szkła po panele ze szkła zespolonego full-lite. Podczas gdy użycie szkła w drzwiach wejściowych stwarza oczywiste obawy o bezpieczeństwo i prywatność, jest to również wspaniała okazja, aby wpuścić światło do ciemnego wejścia lub aby widoki rozciągały się na werandę lub podwórko. Listwy boczne są dobrym uzupełnieniem lub alternatywą dla szkła w drzwiach wejściowych. Okna naświetle umieszczone nad drzwiami również mogą wpuszczać światło do domu, nie naruszając prywatności ani bezpieczeństwa.

 

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na szkło w drzwiach, czy wokół nich, sprawdź lokalne przepisy budowlane, aby znaleźć przepisy dotyczące stosowania szkła hartowanego. Jest zwykle wymagany wszędzie tam, gdzie można stłuc szkło.

Chociaż szkło nie jest konieczne lub odpowiednie we wszystkich drzwiach, może mieć ogromny wpływ na dom. Niewiele jest bardziej zachęcających scen domowych niż delikatny, złoty blask emanujący nocą z paneli przeszklonych drzwi.

Wybierz drzwi o odpowiednim rozmiarze i ustaw je prawidłowo

Standardowe drzwi wejściowe mają 90 / 100cm szerokości i 210 do 220 cm wysokości. Powszechne są również szerokości 80 cm. Wybór odpowiedniego rozmiaru drzwi do domu wymaga uwagi na proporcje. Na przykład przysadzisty, parterowy bungalow typu Craftsman dobrze pasuje do szerszych niż zwykle drzwi wejściowych; te same drzwi wyglądałyby nie na miejscu w kontekście wysokiej wiktoriańskiej fasady. Duże drzwi wejściowe mogą być uderzającym elementem wystroju współczesnego domu, ale drzwi nigdy nie powinny być trudne w użyciu.

 

Należy zwrócić uwagę na lokalizację drzwi. Ustaw drzwi tak, aby sprzyjały cyrkulacji w całym domu. Nawet w małym domu bez przedpokoju lub przedpokoju upewnij się, że masz miejsce na lądowanie na klucze, płaszcze i torby na zakupy. Jeśli możesz, wyrównaj drzwi z oknem po przeciwnej stronie domu, aby dać poczucie otwartości, lub pozwól, aby drzwi otworzyły się na ulubione dzieło sztuki, abyś mógł je docenić za każdym razem, gdy wracasz do domu. Drzwi umieszczone pod nadwieszeniem lub we wnęce zapewniają ochronę przed warunkami atmosferycznymi. Jeśli Twój dom znajduje się naprzeciwko ruchliwej arterii, rozważ odwrócenie drzwi od ulicy, aby zapewnić trochę prywatności.

Niezależnie od czynników wpływających na lokalizację drzwi w Twoim domu, pomocne może być wyobrażenie sobie, jak przechodzisz przez drzwi. Zastanów się, co zobaczysz i dokąd dojdziesz w pomieszczeniu, i dostosuj położenie drzwi, aż osiągniesz pożądany efekt. Będziesz wiedział, że to słuszne, kiedy poczujesz się dobrze.

 

Tradycyjne

Fasada dobrze zaprojektowanego tradycyjnego domu, takiego jak dom kolonialny lub peleryna, wydaje się zrównoważona, każdy element jest odpowiednio rozmieszczony i wyskalowany w stosunku do ogólnej kompozycji. W hierarchii tej kompozycji ważną rolę odgrywa wejście, często centrowane na elewacji frontowej i prawie zawsze zaakcentowane ozdobnym obramowaniem lub portykiem. Aby wprowadzić światło do domu, tradycyjne drzwi wejściowe mogą być zwieńczone oknem lub naświetlem lub otoczone pionowymi listwami bocznymi, które są zintegrowane z konstrukcją obramowania drzwi. Przeszklenia w tradycyjnych drzwiach i wokół nich należy podzielić na lity o proporcjach zbliżonych do sąsiednich okien. Historycznie tradycyjne drzwi wejściowe były wykonane z drewna i używano konstrukcji szynowo-słupowej, która

 

pozwoliło jej podniesionym panelom swobodnie poruszać się w ramie z litego drewna. Połączenia między panelami a ramą zamaskowano za pomocą zastosowanych listew. Zachowaj ostrożność przy wyborze tradycyjnie stylizowanych drzwi wykonanych z nowych materiałów, takich jak włókno szklane lub stal. Często panele i profile wykończeniowe nie są tak ostre i wyraźne, jak w drzwiach z prawdziwego drewna.

 

Wiktoriańskie

Epoka wiktoriańska, od połowy XIX wieku do 1900 roku, była świadkiem kolejnych żywiołowych stylów domów, które stały się możliwe dzięki szybkiej industrializacji i masowej produkcji części domów. Budowniczowie przyjęli nowe techniki budowy sztyftów i dostępność elementów dekoracyjnych wykonanych maszynowo i stworzyli domy o złożonych formach i bogatych w szczegóły powierzchniach. Dom wiktoriański wydaje się być stylistyczną mieszanką, swobodnie zapożyczającą się z klasycznych i romantycznych stylów, które go poprzedzały.

 

Z nielicznymi wyjątkami, odwiedzających domy w stylu wiktoriańskim wita duży ganek wkomponowany w złożone formy domu. Tutaj odwiedzający może pozostać i docenić misterną stolarkę i dekoracyjne tekstury, które są znakiem rozpoznawczym tego stylu. W stylu wiktoriańskim bardziej niż w jakimkolwiek innym, drzwi wejściowe mogą pojawiać się parami. Są one wykonane z drewna o konstrukcji ramiakowej z podniesionymi panelami i zwykle posiadają duże przeszklenia. Powyżej znajduje się dom w stylu królowej Anny, pełen delikatnych wrzecion, rzeźbionych listew i przyjemnej werandy.

 

Nowoczesne

Nowoczesne wzornictwo unika historycznego precedensu na rzecz wolności słowa „wszystko uchodzi”. Świadome zerwanie tego ruchu z tradycją skutkuje najczęściej projektami pozbawionymi ornamentyki i nadmiaru detali.

 

Nowoczesne drzwi wejściowe rzadko są panelowane i częściej są zlicowane, z gładkimi okładzinami po obu stronach otworu. Drzwi w tym stylu mogą swobodnie przybierać przerysowane proporcje, rozciągając się od podłogi do sufitu lub rozszerzając się, aby wypełnić szeroki otwór. Drzwi mogą być wykonane z dowolnej kombinacji materiałów, w tym ze szkła. Zamiast ozdoby na nowoczesnych drzwiach często stosuje się odważne kolory. Wszelkie obudowy lub inne wykończenia powinny być cienkie i zlicowane z elewacją domu.